MIKROMARZ - měřící přístroje  Inteligentní měřící přístroje  Měření a řízení přes Internet. Programovatelné měřící přístroje. Elektronické dekády. 

NOVINKY

arr3Měření výkonu a spotřeby 230VAC na DIN lištuPotřebujete sledovat spotřebu elektrické energie nějakého zařízení nebo skupiny zařízení online na... arr3Releové spínání zařízení 230VAC do zásuvkyPotřebujete zapínat a vypínat libovolný 1-fázový spotřebič 230V kdykoliv a odkudkoliv? Stačí vám k... arr3Měření výskytu oxidu uhelnatéhoPotřebujete sledovat kvalitu ovzduší online na internetu? Stačí si pouze zvolit jaký plyn v ovzduší... arr3Detekce zaplaveníPotřebujete hlídat přístup do nějakého objektu, střežit ho před nezvaným vniknutím nebo jen... arr3Termoelektrický teploměr od –100 do +1000°CPotřebujete měřit teplotu? Kontaktně, bezkontatně nebo pomocí externího odporového čidla? Teplotu...

Velký test CR2032 baterií

Z poměrně prostého nápadu otestovat nejprodávanější typ baterií se stal velký test téměř na dva týdny. Výsledky 1. kola testu, které jsme později nazvali jako "kvalifikační" byly natolik zajímavé, že jsme se rozhodli pokračovat dalším, tentokrát již finálovým kolem, které mělo vývoj a zejména závěr ještě zajímavější.

Ale od začátku. Do prvního kola jsme nasadili do té doby nejprodávanější typy CR2032 baterií, tedy Tinko, Varta, Maxell a GP. Jen pro ujasnění - slovo nejprodávanější v tomto případě poměrně dost přesně koreluje se slovem nejlevnější, ale to se možná po zveřejnění tohoto testu změní:). Následně jsme zvolili časově ne úplně moc náročnou, na zpracování jednoduchou, ale zároveň relativně přesnou metriku, kdy je každá baterie vybíjena odporem 1,6kohm a v pravidelných intervalech je měřeno její napětí. Na základě měřeného napětí a známého vybíjecího odporu se jednoduše vypočte vybíjecí proud, který se pak v čase zintegruje, čímž získáme kapacitu baterie. Aby celé měření bylo co nejvíce zautomatizované, využili jsme 4-kanálového voltmetru SB5-DA1, který s pomocí ethernetové brány NT3-AB4 přenášel měřená napětí na SensorFor cloud server, kde probíhala i následná vizualizace. Finálový výpočet kapacity baterií jsme pak provedli ve staženém souboru s naměřenými hodnotami přímo v tabulkovém editoru. Ale nepředbíhejme, nejdříve jsme museli spustit první kolo testu.

První zajímavá věc, které jsme si všimli byla to, že odhadovat kapacitu baterií různých výrobců z jejich počátečního napětí je nápad zcela nepoužitelný. Pokud je opravdu nějaká závislost mezi počátečním napětím a kapacitou, tak může být spíše nepřímo úměrná, jak vyplývá z provedených měření. To je v praxi opět těžko použitelné, protože nevíme zda-li nižší napětí není dáno také částečným vybitím baterie. Každopádně na začátku z tohoto pohledu slibně vypadající baterie Tinko začala ztrácet již první den, takže nám bylo jasné, že tato jednoduchá terorie platit určitě nebude. Jistým zklamáním byl "výkon" podaný baterií Varta, která se po třech dnech testu usadila pevně na 3. místě a nic nenapovídalo tomu, že naplní parametr výrobce o kapacitě 230mAh. Na druhou stranu poměr kapacity, i té skutečné, a ceny má Varta momentálně ze všech nejvyšší / nejlepší. O první místo se pak popraly baterie GP a Maxell. Bohužel závěr souboje nebyl už tak napínavý a baterie GP celkem jendoznačně zvítězila.

S tak jednoznačným průběhem jsme se ale nesmířili my a do finálového kola jsme nominovali i další typy námi nabízených CR2032 baterií - Panasonic a Energizer. Zejména baterie Energizer slibovala s výrobcem předepsanou kapacitou 240mAh zajímavý boj o první místo. Baterii Panasonic jsme pak brali jako černého koně závodu, tedy toho, kdo může jen překvapit:). A pak jsme spustili finálové kolo.

Tentokrát bylo jasné, že vývoj finálového kola bude mnohem vyrovnanější než kolo kvalifikační. A tak jsme celou dobu jen čekali až odpadne baterie Maxell, která měla být z pohledu výsledků 1. kola nejslabší. To se opravdu potvrdilo 4. den, kdy baterie Maxell začala postupně ztrácet dech. Dál jsme ale očekávali velmi zajímavý boj o první tři místa. Ten začal hned následně, kdy se baterie GP poměrně překvapivě ujala vedení a někteří z nás již dokonce očekávali její vítězství. Vše se ale začalo měnit den před koncem testu, kdy se konečně dle papírových předpokladů dostala do vedení baterie Energizer a tak trochu i méně očekávaně i baterie Panasonic. Ta nakonec opravdu předstihla i baterii GP a my jsme tak mohli stanovit pořadí všech testovanách baterií dané jejich skutečnými kapacitami.

Pořadí Značka baterie
Kapacita dle výrobce [mAh]
Kapacita dle měření [mAh]
1. Energizer
240
226
2. Panasonic
220
220
3. GP
220
219
4. Maxell
220
206
5. Varta
230
202
6. Tinko
210
193

<< ZPĚT <<>> Nabídka baterií CR2032 >>