MIKROMARZ - měřící přístroje  Inteligentní měřící přístroje  Měření a řízení přes Internet. Programovatelné měřící přístroje. Elektronické dekády. 

NOVINKY

arr3Měření výkonu a spotřeby 230VAC na DIN lištuPotřebujete sledovat spotřebu elektrické energie nějakého zařízení nebo skupiny zařízení online na... arr3Releové spínání zařízení 230VAC do zásuvkyPotřebujete zapínat a vypínat libovolný 1-fázový spotřebič 230V kdykoliv a odkudkoliv? Stačí vám k... arr3Měření výskytu oxidu uhelnatéhoPotřebujete sledovat kvalitu ovzduší online na internetu? Stačí si pouze zvolit jaký plyn v ovzduší... arr3Detekce zaplaveníPotřebujete hlídat přístup do nějakého objektu, střežit ho před nezvaným vniknutím nebo jen... arr3Termoelektrický teploměr od –100 do +1000°CPotřebujete měřit teplotu? Kontaktně, bezkontatně nebo pomocí externího odporového čidla? Teplotu...

Test elektroměru PM5 a SD1-PM1

O elektroměrech v souvislosti s měřením spotřeby elektrické energie asi už ani není třeba víc psát, bylo toho již publikováno mnoho. Jak jste si již jistě zvykli, v našich testech se zaobíráme spíše praktickou stránkou věci. Pro další test jsme zvolili elektroměr, chcete-li měřič spotřeby, PM5. Jedná se o celkem populární typ, který škálou svých funkcí rozhodně neurazí, zvláště pokud se dozvíte jeho cenu. Levnější elektroměr již prosím neshánějte - už by nemusel měřit přesně:). Dále jsme v testu využili elektroměr SD1-PM1 připojený k zobrazovači UD3-AB4, abychom měli nějaké srovnání co do přesnosti měření a dalších parametrů přístroje.

S testováním jsme začali přibližně půl hodiny před natočením našeho videa. Porovnávali jsme měření známých zátěží s odlišnou charakteristikou a nutno podotknout, že to hlavní co od elektroměru očekáváme, tedy měření příkonu a spotřeby, zvládá PM5 dobře. Jinými slovy přesnost měření souhlasí s předepsanou, měřené hodnoty opravdu odpovídají realitě. A jelikož za málo peněz opravdu nemůžeme chtít příliš, přidávám 3 menší negativa.

A) Elektroměr PM5 pomaleji reaguje na změny zátěže. Ve video testu naběhne hodnota příkonu po spuštění žárovky celkem rychle, až jsme byli sami překvapeni, ale už se nám také tato rychlost nepodařila zopakovat. Nicméně pro měření spotřeby spořebičů, které nezapínáme / nevypínáme méně než každých cca 10s má tato vlastnost zanedbatelný vliv.

B) Příkon a spotřeba není zobrazena na jedné obrazovce displeje PM5. Tady také záleží co od elektroměru očekáváme. Né každému přepínání mezi příkonem a spotřebou vyhovuje. Na druhou stranu ne každého zajímají obě hodnoty najednou. Toto si musí rozhodnout každý uživatel sám - zda-li to bude považovat za malé negativum.

C) Paměť PM5 je pravděpodobně zálohovaná pouze kapacitorem. Po delším odpojení dojde k vymazání naměřené spotřeby. Nutno ale podotknout, že během standardních výpadků elektrické sítě na jaké jsme u nás zvyklí, nic takového nehrozí. Pokud však uložíte elektroměr do skříně, při dalším použití budete mít pravděpodobně tyto údaje vymazány.

Více informací se již dozvíte na následujícím videu nebo na našem youtube kanálu ZDE.

<< ZPĚT <<>> Nabídka zásuvkových elektroměrů >>